Tudtad, hogy Siófok egykor csak Fok volt?
A Sió-csatorna közelsége alapvetően meghatározta a Balaton fővárosának életét. Olyannyira, hogy a csatorna egyben megyehatár is volt, így a város két eltérő megyében feküdt 1950-ig. Ingatlanokat mutatunk innen és onnan.
A Sió csatorna nemcsak a maga 120 kilométeres hosszúságával fontos része az országnak, összekötve a Dunát a Balatonnal, hanem az eredetileg természetes vízfolyás most is a Balaton vízszintszabályozásának a biztosítéka. És nagyon öreg már a kiépített verziója is: elődjét a rómaiak 292-ben elkezdték építeni, de azért érdemes megjegyezni, hogy ez akkor még inkább a Sió-patak eleve létező adottságainak volt a kiaknázása. A 18. század második felében kezdődtek az első lépések a tó és környékének mezőgazdasági, hajózási hasznosítása érdekében, Mária Terézia uralkodása alatt ekkor merült fel komolyabban a tó mocsarainak lecsapolására, és ennek köszönhetően a vízi összeköttetés létrehozására.
A vízállás szabályozása főleg a vasút elterjedésekor vált égető kérdéssé az 1800-as évek közepén, hiszen a vasúttársaságnak értelemszerűen fontos volt, hogy az addig elég sokféleképp változó Balaton vize ne mossa el a közlekedést. 1891-ben épült az első falazott zsilip a Sió csatornán, ezzel megjelent a Balaton vízszabályozása, és elkezdődtek az ezzel járó viták is: a tömegközlekedés érdekei ugyanis egyszerre voltak jelen a mezőgazdaság és a kialakuló turizmus igényeivel, és természetesen mindegyik ágazatnak megvolt arról a véleménye, mikor és mekkorának kell lennie a Balatonnak.
51 millió forintért hirdeti tulajdonosa ezt a fokihegyi panellakást. 74 négyzetméteres, háromszobás a magasföldszinten. A ház 1987-ben épült, a panelprogramon révén külsőleg 10 centiméteres hőszigeteléssel ellátott.
A Dunával való összeköttetésre szolgáló Sió-csatorna megnyitása óta a Balaton vízszintjét egyensúlyban tarthatónak tartják a vízügyi szakemberek, erre a második világháború után 1947-ben megtörtént újabb mederbővítés után volt lehetőség. A szabályozás azóta is ugrál néha, 2018-ban például 110-ről 120 centiméterre emelték a vízszint maximumát.
Természetesen több település is fekszik a csatorna mellett, többek közt a fesztiváljáról híres Ozora is, de most Siófokkal foglalkozunk. A várossal, ami az 1950-es megyerendezésig két eltérő megyéhez tartozott közigazgatásilag: a Siótól nyugatra Somogy, a keletre fekvő pedig Veszprém része volt.
Szintén a Fokihegyen árulják ezt az első emeleti 56 négyzetméteres ingatlant 63 millió forintért, amit frissen és teljes körűen újítottak fel, a hűtésről és fűtésről is klímák gondoskodnak, a két háló és egy nappali pedig arról is gondoskodik, hogy akár családot is tervezhessünk itt.
A kettévágott település feltehetően éppen a Sió miatt lett a Balaton fővárosa, és a magyar történelem több korszakában is fontos szerepet játszott az eredetileg csak simán Fok névre hallgató település. 1552-ben a török hódoltság alatt például hadikikötőként használták, az 1900-as években pedig akkora bohémtanya lett, hogy az irodalmi élet prominensei is errefelé lógtak, többek közt az 1500 nézőhelyes lóversenypályán.
Azt talán nem kell mondani, hogy ez a bohém vonal az 1990-es évekre ért a csúcsra. A Magyarországra betört klubéletnek köszönhetően a mai napig legendás diszkók nyitottak a városban, amik közül a Flört még ma is üzemel, ugyanakkor a helyzet már békésebb.
Érdemes megjegyezni, hogy a település épp azért is tud vonzó lenni a turizmus szempontjából, mert kiépült infrastruktúrája van: nagyjából 24 ezer ember lakik itt éjjel-nappal, akiknek egy jó része persze biztosan nehezen viseli nyáron a város lakosságának a sokszorosát kitevő turistahadat, mégis ez pörgeti a várost.
A Fő tértől nem messze ajánlunk, egy új építésű társasház első emeletén egy 44 négyzetméteres lakást, amit korszerű fűtéssel, jó parkolási lehetőséggel hirdetnek, a tó közelében.
Bártan ajánljuk a Balaton legnagyobb városát.
Borítókép: Wikimedia Commons
A zenga.hu ingatlankereső portálról
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanok