Mikor lett a húsvét a wellness szállodák aranytojása?
Jelent-e még valamit Nagypéntek számunkra azon kívül, hogy élvezzük, hogy 2017 óta munkaszüneti nap lett? Hova tűnnek a legnagyobb tavaszi ünnepünkből a hagyományok? Kopogtatnak-e még locsolkodók és festenek-e a lányok piros tojást? Felidézünk néhány húsvéti szokást, ami még mindig ünneppé varázsolja a hosszúhétvégét.
Talán ez az egyik leglátványosabban elkopott hagyomány. Feltételezhetően döntő szerepe volt benne a nyolcvanas évek elképesztő és utánozhatatlan illatkeverékének, amit kölnivízként sóztak a férfiakra. Az illatfelhő árulkodott, hogy kinél jártak locsolók. És míg korábban a locsolásért cserébe festett tojást kaptak a látogatók, a kilencvenes években mindezt aprópénzre váltották. A kihalóban lévő hagyománynak ez volt az utolsó döfés: egy idő után már nem volt az a pénz, amiért a locsolók útra kelnének. Vannak persze továbbra is olyan "megátalkodott" alakok, akik felnőtt fejjel is szívesen és lelkesen őrzik a hagyományokat és meglátogatják a lányos házakat, ahol várják őket. Klasszikus locsolkodásnak például Hollóházán is részese lehetsz.
A "Nő nem marad szárazon" húsvéti fesztivál minden évben vonzza a látogatókat
Nagyszombati körmenet és kalácsszentelés
Nagypéntek a mélypontja a farsang után kezdődő 40 napos böjtnek, hiszen ekkor emlékezünk meg Jézus kínszenvedéséről és kereszthaláláról. Másnap, Nagyszombaton az asszonyok vitték a misére a kalácsot, bort, sonkát, hogy a pap megszentelje őket. Szintén ekkor tartják a körmenetet, amiről hazaérve már ismét lehet húst fogyasztani. A csütörtökön elnémult harangok újra megszólalnak. Aki az első harangszóra kiszaladt a kertbe és megrázta a gyümölcsfáját, az lerázta a rossz termést róla.
Nálatok is sonka, kalács és torma a menü?
Ahogy karácsonyi menü létezik, úgy a húsvétnak is megvannak a maga szimbolikus ételei. Kötelező minden háztartásban a húsvéti kalács, amit a gyakorlottak koszorú alakúra fonnak vagy tojás fészket alakítanak ki a tésztában. Nélkülözhetetlen az újjászületést, termékenységet, az életet szimbolizáló tojás. A főtt tojást egy részét megfestették a locsolóknak, a többiből tojássalátát, töltött tojást készítettek.
Tormának is kell lennie az asztalon - még akkor is, ha nem mindenki kedveli a csípős íze miatt. Állítólag pont ezért került bele a hagyományos húsvéti ételek közé, mert csípős-kesernyés íze Jézus szenvedéseire emlékeztet. Nincs húsvét sonka nélkül. Ez sokkal prózaibb ok miatt szerepel a kínálatban. A böjt előtti utolsó disznóvágásból ekkora ért meg a füstölt sonka.
Saját füstölőben készítheted a sonkát, kolbászt ebben a herendi házban
Kint és bent is tökéletes dekoráció a tojásfa
Eredetileg német szokás volt tojásfát állítani, de látványossága miatt Magyarországon is átvették. Ha van kerted, akkor mindenképpen egy rügybe borult fának az ágaira aggasd a díszített tojásokat. A lakásban élők pedig akár egy vázányi barkát vagy egy közepes faágat dekorálhatnak szalagokkal, tojásokkal, nyuszikkal.
A zsenge cserjék kopár ágain is jól mutatnak a színes tavaszi dekorációk
Címlapkép: Bajoroszág, Shutterstock
A zenga.hu ingatlankereső portálról
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanok