A budapesti lakáspiac egyik legnagyobb dilemmája: panel vagy csúsztatott zsalus? Mindkettő a szocialista korszak terméke, mindkettő betont jelent, mégis van olyan különbség, amely évtizedekre meghatározza az életed minőségét. Ha most választanod kell, akkor érdemes alaposan átgondolnod, mit jelent ez a döntés.
A különbség ott kezdődik, ahogy ezek a házak születnek. A klasszikus panelházak olyanok, mintha egy hatalmas Lego-játékból raknák össze az otthonod. Előregyártott betonelemeket gyártanak le a gyárban, majd daruval szerelik össze a helyszínen. Gyors, hatékony, de az illesztéseknél kisebb-nagyobb hézagok keletkeznek.
A csúsztatott zsalus házak esetében a helyszínen öntik a betont, majd a zsaluzatot folyamatosan emelik felfelé óráként 15-30 centiméteres sebességgel. Az eredmény egy egységes vasbeton falszerkezet, ami egy tömbként szilárdult meg.
Hangszigetelés: a mindennapi béke kérdése
Ha valaha laktál panelben, akkor tudod, mit jelent az, amikor a felső szomszéd hajnali háromkor kezdi átrendezni a bútorokat, vagy amikor az oldalsó lakásból áthallatszik minden magánbeszélgetés. A panelházak hézagos szerkezete sajnos nem bánik túl diszkréten a magánszférával.
A csúsztatott zsalus házakban az oldalsó szomszédokat kvázi nem is hallod. A masszív, egységes betonfalak nem engedik át olyan könnyen a hangokat. Teljes csöndre azonban itt sem számíthatsz: az alsó-felső szomszédok lépései és a vizesblokkok környékén keletkező zajok itt is áthallatszódhatnak.
Hőtartás és energiahatékonyság
A panelházak vékonyabb falakkal épültek, és eredetileg nem is gondoltak arra, hogy szigetelést rakjanak beléjük. Az eredmény télen fagyos lakások és csillagászati fűtésszámlák. Bár sok panelházat utólag szigeteltek, ez nem mindig jelent tökéletes megoldást.
A csúsztatott zsalus házak vastagabb betonfalakkal rendelkeznek, ami már önmagában jobb hőtartást biztosít. Ezek a házak gyakran már építéskor modernebb szigetelési megoldásokkal készültek. Ez azt jelenti, hogy télen melegebb, nyáron pedig hűvösebb marad a lakás.
Falbontás a panelban; lehetséges?
A panelházak merev szerkezete miatt problémás lehet, ha szeretnéd alakítani a belső tereket. A főfalak általában teherhordók, ezért nem bonthatók. Ha szeretnél nagyobb nappalit vagy másképp szeretnéd felosztani a szobákat, akkor gyakran falakba ütközöl – szó szerint.
A csúsztatott zsalus házakban a belső válaszfalak gyakran téglából készültek, ami nagyobb rugalmasságot biztosít. Itt könnyebb összenyitni két szobát, vagy éppen elválasztani egy nagyobb teret. Ez különösen fontos, ha gyerekek születnek, vagy változik az élethelyzeted.
A panelházak többsége még a hatvanas-hetvenes években épült, amikor a távfűtés volt az egyetlen opció, az elektromos hálózat pedig a mai igényekhez képest elavult. Ha szerencséd van, akkor felújították ezeket a rendszereket, ha nincs, akkor télen fázol, nyáron pedig nincs légkondi, mert nem bírja a hálózat.
A csúsztatott zsalus házak általában fiatalabbak, így korszerűbb fűtési megoldásokkal épültek: házközponti kazán, konvektoros fűtés, jobb ablakok.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 171 063 ingatlanhirdetés között