Európában szigorú szabályok vonatkoznak az ivóvíz-hálózatokra, így ezek Magyarországra is érvényesek. Azt viszont már nem mindenki tudja, hogy a kiváló minőségű csapvíz éppen az utolsó lépcsőfoknál mehet tönkre, a fogyasztás előtt, úgy, hogy ízre még csak fel sem tűnik.
Magyarországon vannak, akik őszintén hisznek a hazai víz kiváló minőségében, mások pedig még a fürdéshez is palackozott vizet használnának. És persze vannak az olyan kisebb szubkultúrák, mint Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében, ahol hagyományosan szinte kötelező azt hinni, hogy csak az ottani víz tökéletes, és egyszerre hinni azt, hogy például Budapesten meg mérgező sav jön a csapokból.
Bár a különböző álláspontoknak van alapjuk, de a valóság komplikáltabb valamivel: a csapvíz minőségét ezer dolog befolyásolja, és a csövek állapota miatt pedig még akár lépcsőházanként is eltérő lehet a helyzet.
A csapvíz minőségét a fejlett országokban szigorú előírások szabályozzák. A WHO ajánlása alapján az Európai Unió 1998-as Ivóvíz Direktívája óta megköveteli a rendszeres ellenőrzést és a lakosság rendszeres tájékoztatását is.
Ebbe az eladó diósdi családi házba víz lágyító berendezést szereltek be.
Magyarországon az ivóvíz minőségére vonatkozó követelményeket kormányrendeletben rögzítették, ami az uniós irányelv alapján készült, és az ivóvíz minőségi követelményei mellett a vizsgálandó paramétereket és ezek vizsgálati gyakoriságát is előírja.
A részletekkel nem untatnék senkit, mert a lényeg az, hogy olyan nagyon akkor sem kell félni nálunk a csapvíztől, ha például kissé vasíze van. Ez nem azt jelenti, hogy korlátlanul érdemes fogyasztani, csak azt, hogy ha pár pohárral iszol belőle, akkor semmi bajod nem lesz tőle.
Mivel a vízhálózat nem steril, zárt rendszer, elengedhetetlen megfelelő mennyiségű fertőtlenítőszert adagolni az ivóvízhez. Ez akadályozza meg, hogy káros mikrobiológiai folyamatok induljanak meg a hálózatban, és így lehet az ivóvízen keresztüli fertőzések veszélyét is kizárni. Ezt leggyakrabban a víz klórozásával intézik, és ha marad benne némi klór, akkor általában azt a szagot vagy ízt érzed. Ez nem jár egészségügyi kockázattal, egy kis folyatással vagy szűrőberendezéssel garantáltan eltávozik.
Ha látványos baj van a vízzel, az a leggyakrabban szennyvíz eredetű fertőzés. Közműves ivóvízbe általában úgy kerülhet szennyvíz, ha a kutak vagy a vezetékrendszer megsérülnek, például extrém időjárás – árvíz, intenzív esőzés – hatására. Itt nincs nagyon kérdés, és gyorsan javítani is kell.
Sokkal veszélyesebb az arzén és az ólom, bár ezek tulajdonképpen váltják egymást: az arzén igazoltan növeli a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát. Pár éve még 1,5 millió embert érintett az arzénos vízhálózat, de még 2019-ben is 16 településen találtak ilyen problémát.
Jelenleg azonban van egy másik, ennél nagyobb probléma: az ivóvíz ólomszennyezése. A véráramba jutott ólom nagyobb része rövid időn belül kiürül, kisebb része viszont raktározódik a szervezetben, és komoly egészségügyi problémákat tud okozni. Különösen veszélyeztetettek a várandós anyukák, a csecsemők, a kisgyermekek, akiknél mentális fejlődési zavar és magatartászavar fordulhat elő.
Ebben az Ürömön található családi házban BWT víztisztító rendszer lett kiépítve.
Felnőtt korban az ólmos víztől hosszú távon krónikus problémák léphetnek fel, például vérszegénység, idegrendszeri panaszok, vesekárosodás.
A vízszolgáltatók a saját szolgáltatási területükön található ólomcsövek nagy részét kicserélték. Ezek általában a fővezetékek, de a problémát elsősorban a fővezetékről leágazó bekötő vezeték, illetve az épületek, lakások belső hálózatában található ólomcsövek jelentik.
A szakemberek szerint a magyar ivóvízhálózat jó és tiszta, de a lépcsőházak régi rozsdás csöveiben az utolsó pillanatban, mielőtt kifolyatjuk és elfogyasztjuk, még be tud szennyeződni.
Ha 1970 előtt épült lépcsőházban élsz, akkor mindenképp érdemes bevizsgáltatni a vízet, hogy ne érjenek csúnya meglepetések. Ha elérnek az értékek a normálistól, akkor vedd fel a kapcsolatot a vízszolgáltatóval, és érdemes jelentést tenni a lakóhely szerint illetékes járási vagy megyei kormányhivatal népegészségügyi osztályán is. Minden panaszt kivizsgálnak, és ingyenesen végeznek vízminőség-ellenőrzést.
Ha szennyezett a víz, akkor van egy rossz hírünk: a legbiztosabb megoldás a legköltségesebb is, hiszen az ólomcsövek teljes cseréjére lenne szükség. Tényleg a teljes cserére: az ólomcsövek részleges cseréje ugyanis akár még ronthat is a helyzeten, mivel a sárgaréz csővel való részleges javítás az ólom kioldódását megnövelheti.
Vannak azért kárminimalizáló megoldások is: ha vannak az épületen belül ólomcsövek, mindenképp folyasd 1-2 percig a vizet, ezzel eltűnhet a szennyezett rész. Iváshoz, főzéshez, ételek és italok készítéséhez kizárólag hideg vizet használj, a meleg víz ugyanis nagyobb mértékben oldja a fémeket.
Várandós nők, anyukák számára pedig egyáltalán nem javasolt a fogyasztás ólmozott víznél.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 161 872 ingatlanhirdetés között