A klímaváltozás ma már valóságos veszélyt jelent a bolygónkra nézve. Egyes tudósok véleménye szerint már el is késtünk mindenféle zöldítő programmal, az Európai Unió azonban nem látja ilyen borúsan a helyzetet. A „Fit for 55” célkitűzéssel azt az üzenetet hirdeti, hogy az egyéni szinten túlmenően vannak olyan területek, ahol mostantól globális felelősségvállalás és megvalósítás szükséges mindannyiunk jövője érdekében. Az energetikai tanúsítványok módosítása ebben a kontextusban válik fontossá és érthetővé, mint az energiafogyasztás mérésének és csökkentésének hatékony eszköze.
Az építőipar a klímaváltozás egyik fő okozója
A civilizáció fejlődése, az egyre nagyobb városok, gyárak épülése, az építőanyagok előállítása olyan mértékben növekedett az ipari forradalomtól kezdve, amit elképzelni sem tudott az emberiség korábban. Számos anyagról bebizonyosodott azóta, hogy akár a kitermelés során, akár az építési fázisban, akár a későbbi energiafelhasználás közben metán vagy más üvegházhatású gáz keletkezéséért felelős.
Ezen kívül az épületek energiafogyasztása is terítékre került. Az Európai Unió Tanácsában felismerték, hogy a globális hőmérséklet emelkedésével egyre inkább elengedhetetlen, hogy megvizsgáljuk azokat az intézkedéseket, amelyekkel csökkenthetjük az épületek energiafelhasználását, ezzel hozzájárulva a klímaváltozás elleni küzdelemhez.
Miért volt szükség az energetikai tanúsítványok szigorítására?
Az Európai Unió a Fit for 55 program megalkotásával azt tűzte ki célul, hogy 2030-ra 55 százalékkal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását az 1990-es referenciaértékhez képest.
Az energetikai tanúsítványok szigorítása és a Fit for 55 program közötti kapcsolat a következő pontokon keresztül jön létre:
Energiahatékonyság növelése: Az energetikai tanúsítványok szigorítása az épületek energiahatékonyságának növelésére ösztönzi a tulajdonosokat és az építtetőket. Ez az intézkedés közvetlenül támogatja a Fit for 55 célját, előtérbe helyezi a megújuló energiaforrások alkalmazását a fosszilis energiával szemben.
Zöldépület-kezdeményezések támogatása: A változás ösztönzi az olyan zöldépület-kezdeményezéseket, amely során teljes életciklusukban környezetbarát építőanyagokat használnak fel, illetve az egyéb erőforrások tekintetében is újrahasznosításra törekszik. (például szürkevíz újrahasznosítása)
Energiahatékonysági standardok szigorítása: Az energetikai tanúsítvány több szempontból is értékeli az ingatlant, amelyek közül a legfontosabb az energiahatékonysági besorolási osztály. Az energiaosztály közvetlen összefüggésben van a várható rezsiköltségekkel. A+++ és I közötti értékelést kaphat az ingatlan. Az energetikai tanúsítvány tartalmaz egy másodlagos besorolást is, amely az épület szén-dioxid kibocsájtását értékeli, azaz az üzemeltetés várható környezetterheléséről ad tájékoztatást.
Innováció ösztönzése az építőiparban: Az előző három pont együttesen arra kényszeríti az építőipart, hogy folyamatosan keressen és alkalmazzon innovatív technológiákat az energiahatékonyság javítása érdekében.
Mi tudható meg az energetikai tanúsítványból?
• Az ingatlan energiaosztálya. A várható fogyasztás energiahordozókra bontva. Megtudhatjuk, hogy mennyi földgáz, villamos áram fog elfogyni egy év alatt.Az épület szerkezeteinek hőszigeteltsége. Öt tagú skálán (rossz-gyenge-közepes-jó-kiváló) kerül értékelésre minden fontosabb szerkezet - fal, nyílászáró, födém, stb.
• Megismerhetők a felújításra javasolt szerkezetek. A készítő szakembernek részletes tanácsokat kell adnia arra nézve, hogy az épület hogyan érheti a mai előírásoknak megfelelő „korszerű” szintet.
Kik állíthatnak ki energetikai tanúsítványt?
Megfelelő kamarai jogosultsággal rendelkező mérnökök. Az Országos Tanúsító Központ, mint az energetikai tanúsítványok elkészítésének koordinálásával foglalkozó mérnöki szervezet szervezi ki az ingatlanhoz legközelebbi szabad mérnököt, valamint felügyeli a folyamatot és garantálja a fix árért végzett korrekt munkát.
Eladóként azért fontos ismerned, mert energetikai tanúsítvány nélkül 2024 január elsejétől szabálytalannak minősül az ingatlanhirdetésed.
Vevőként a pontos cím ismeretében lekérdezheted a tanúsítványt az Országos Építésügy Nyilvántartásban, illetve minden hiteles tanúsítvány tartalmaz egy QR kódot, amit beszkennelhetsz. Így pontosabb képet kaphatsz a leendő otthonod rezsijéről, hőszigeteltségéről.
A cikket az MFG Csoport Kft. támogatta.
Fotó: Shutterstock
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 169 969 ingatlanhirdetés között