Te is hallottál rémtörténeteket, hogy hiába volt valakinek biztosítása, a biztosítótársaság mégsem fizetett? Egyetlen érvényes szerződésen múlik, hogy a biztosító a teljes helyreállítás költségét fizesse. Összegyűjtöttük azt az öt általános hibát, amit sokan elkövetnek a lakásbiztosítás megkötésekor.
1. Mindig olvasd el az apróbetűs részt!
A lakásbiztosítás egy hivatalos szerződés, ami közted és a biztosító között jön létre. Ma már nem feltétlenül kell személyesen aláírni, közvetett módon (online, alkuszon keresztül) is lehetséges. Jellemzően több csomagból lehet választani, amik lefedik a lakosság igényeit. Ezen felül vannak olyan csomagok, amik további biztosítási eseményekkel kiegészíthetők, illetve olyanok, amit az ügyfél saját magának állíthat össze a személyes preferenciái alapján.
Bármelyik megoldást is választod, a szerződéshez tartozik egy szerződési feltételek elnevezésű dokumentum, amit letölthetsz a biztosító honlapjáról, és postán is kikérheted. Minden szerződésnek van apróbetűs része, a lakásbiztosításoknak ez az. A feltétel minden lakásbiztosítási konstrukció esetén más, tehát ha a szomszéd kárigényét elutasította a társaság, attól még nem biztos, hogy a tiédet el fogja, mert lehet, hogy az egyik szerződés magában foglal olyan biztosítási eseményt, amit a másik nem.
2. Kárbejelentési kötelezettség
Ha a kár bekövetkezik, akkor azt be kell jelentened a biztosító felé. Ennek a határideje általában 48 óra. Ha kicsúsztál a 2 napból, még akkor sincs minden veszve, mert van egy elévülési idő azokra az esetekre, amiket nem azonnal vesz észre a tulajdonos. Szintén a szerződési feltételben található, hogy pontosan mennyi ideig tudsz kárigényt bejelenteni az adott társaságnál.
A bejelentésre online és telefonos lehetőség is szokott lenni, de készülj fel arra is, hogy ha például több vármegyét érintő vihar dúlta az országot, a telefonos ügyfélszolgálatok jóval terheltebbek.
A káreseményt 48 órán belül jelezni kell online vagy telefonon a biztosítónak
3. Helyreállítás
Azért is érdemes minél hamarabb bejelenteni a kárt, mert vannak olyan esetek, amikor a biztosító kárszakértőt küld a helyszínre. Ilyenkor ő készít a helyszínen képeket és végzi el a kárbecslést. Ha az ingatlanhoz kiérkezve azt látja, hogy már ki lett cserélve az üveg, a redőny, meg lett javítva a tető, akkor úgy könyvelheti el, hogy nem történt káresemény.
Vannak persze kivételek. Ha a vihar elmozdítja a cserepet a tetőről, emiatt beázik a ház, akkor természetesen a nagyobb kár megelőzése érdekében tehetsz lépéseket. Ilyenkor viszont készíts jó minőségű képeket, a törött cserepeket tedd félre, hogy igazolni tudd a biztosítási esemény valódiságát!
4. Legyél tisztában az értékeiddel
Az otthonod az egyik legnagyobb tárgyi értéked. Fontos, hogy olyan lakásbiztosítást köss rá, ami ezt az értéket kifejezi. Nyilván, ha egy árvíz vagy tűzeset miatt egy élet munkája veszik oda, azt nem lehet pénzben kifejezni, de az otthonodnak van egy piaci értéke, és a biztosító ezt fogja alapul venni, na meg a szerződésedet.
Az alulbiztosított ingatlan csak a piaci érték egy részére nyújt fedezetet. Érthetőbben: a lakásod 40 millió forintot ér, de a biztosítási összeg csak 20 millióra szól, és te ennek megfelelően fizetsz alacsonyabb díjat. A bejelentett kár felülvizsgálatakor és a kifizetésekor erre hivatkozva a biztosító is „csak” a fele összeget fogja megtéríteni.
Ugyanez igaz az ingóságokra is. Ha a szerződési feltételekben az szerepel, hogy a 300 000 forint alatti ingóságokban keletkezett kárt téríti meg, akkor elutasítja a 320 000 forintos kárigényedet.
Nem érdemes a kedvezőbb díj miatt alulbiztosításra játszani
5. Dupla biztosítás: pénzkidobás
A lakásbiztosítás ugyan nem pénzkidobás, de duplán biztosítani a lakást már az. Egyrészt ilyenkor két helyre fizetsz, másrészt csak az egyiktől kérheted a kifizetést. Tipikus hiba például társasházi lakások biztosításakor a teljes lakásra szerződni. A társasházak szoktak rendelkezni a közös helyiségekre és a falakra biztosítással, a közös képviselőtől elkérheted a szerződést.
Neked ilyenkor már csak az ingóságaidra kell kötnöd biztosítást, aminek jóval kedvezőbb a díja. Ha eláztat a feletted lakó szomszéd, akkor úgyis a ház biztosítójánál kell jelentkezned kárigénnyel. Köss lakásbiztosítást, de olvasd el a szerződési feltételeket, hogy pontosan tudd, hogy mikor, milyen összegre és biztosítási eseményre vonatkozik a szerződésed.
A társasház közös falait ne biztosítsd még egyszer, csak a saját ingóságaidra köss szerződést
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 162 614 ingatlanhirdetés között