30 éve még hírhedt környéknek számított, ma virágzó, élhető lakóterület a Józsefváros és a Rákóczi tér felpezsdülő vendéglátó forgalommal. A budapesti Rákóczi tér metamorfózisa vadregényes fejezetekkel szabdalt: a cikkben a történet a téglavetők műhelyeitől indul.
Még él a „Rákóczi téri” jelző, amit nem igazán pozitív értelemben használtak az elmúlt évtizedekben, hiszen még az 1990-es években is nehezen tudott férfiember úgy átsétálni itt, hogy ne kapott volna néhány egyértelmű ajánlatot. Arra kerestük a választ, hogyan lett a budapesti terek páriájává ez a zöldellő placc és később, hogyan szabadult meg a stigmától.
Pest építőműhelyétől a borjúpiacig
Az 1838-as árvíz sártengerré mosta el azt a néhány nyomorúságos vályogviskót, ami akkor errefelé állt. A polgárosodás rohamos fejlődésével aztán Pest is újabb sebességre kapcsolt. Ennek a fejlődésnek a szorgos mesterei, pont ezt a területet pécézték ki téglavető és égető műhelyeik létrehozására, innen látták el a drasztikusan megnőtt építőanyag-keresletet.
Később borjúkereskedők találtak itt alkalmas helyet az üzleteik lebonyolítására. A XIX-XX. századfordulóra a város már körbeérte, sőt bőven el is hagyta a teret, ekkor már vásárcsarnok is épült a szükségletek kielégítésére, ami még jobban fellendítette a terület életét. Ekkoriban indult el a fásítás is, ami hamarosan a város legzöldebb placcává változtatta az 1871-ben Borjúról Rákóczira keresztelt teret.
Az 1900-as év első évtizedében épült, de az 1970-es években emeletráépítéssel kibővített polgári ház 5. emeletén, Rákóczi térre néző városi panorámával eladó ez az 55 négyzetméteres, kétszobás, olcsó fenntartású lakás. A házban 2013-ban átfogó műszaki és esztétikai felújítás történt, amely kiterjedt az elektromos hálózat korszerűsítésére, a vízvezetékek cseréje és a burkolatok aktualizálására, valamint a lift felújítására is. A lakás burkolata kerámia-és ragasztott padló, nyílászárói hőszigetelt üvegezésű műanyag szerkezetek, szúnyoghálóval felszerelve. A fűtésről parapetes mini kazán (MIKA) gondoskodik.
Profilváltás a századforduló után
A Rákóczi téren és környékén idővel szabályos kuplerájok alakultak ki, egy-egy gangos bérházban több fürdőszoba nélküli lakást is fenntartottak erre a célra. A teret övező két utcácskában is volt bordély – a mai Auróra utca 15. illetve a Víg utca 42. – , amelyek végeláthatatlan tivornyáiról híresültek el.
1950-ben Rákosiék vetettek véget a „polgári fertőnek”, vagy legalábbis úgy hitték. A téren ugyanis hamarosan újra felbukkantak az ilyen elemek, és újra felvirágzott a szobáztatás. Nagyjából ezt örökölte a rendszerváltás is, ami kezdetben szintén nem tudott mit kezdeni a kialakult helyzettel, és csak a 1999-ben telepített térfigyelő kamerák jelentették a végét a tiltott üzletágnak.
Ez az elsősorban egyetemistáknak alkalmas, felújítandó állapotú, magasföldszinti, 53 négyzetméteres, egy szobás lakás belső térelosztása rengeteg kreatív megoldásra nyújt alkalmat – például a nagyméretű előszoba-konyha egy modern étkező-nappalivá, a hall tévénézős, olvasós pihenőszobává alakításával a belső terek könnyen kitágíthatóak. A lakás elhelyezkedése kiváló, több egyetem, kulturális létesítmény, szórakozóhely sétálva, illetve tömegközlekedéssel is pár perc alatt elérhető.
A konszolidáció útja
Az 1988-ban leégett vásárcsarnokot újjáépítették, 1991-ben nyitott ki újra. 2014-ben adták át az új 4-es metrót, melynek egyik állomása a téren lett. Sajnos az évszázados platánfa-állomány egy része megsínylette az építkezést, de azért a Rákóczi tér még ma is őrzi zöld jellegét. A terület rendezésekor szabad utat inkább a térköves burkolat kapott és némi füves rész, de halad a fásítás is, hogy visszanyerje a placc eredeti zöld arculatát.
A közösségi élet azonban felfutóban van, köszönhetően a téren található, főleg fiatalokat felszívó étterem-kávéházaknak, illetve az önkormányzat által szervezett koncerteknek. Manapság jó időzni itt, akár egy jó könyvvel ücsörögni a fák alatt, vagy csak pihentetni a szemet a XIX. századvég által meghatározott szecessziós és historikus épületegyüttesen.
Ez a 67 négyzetméteres, kétszobás lakás a Blaha Lujza térhez és a Rákóczi térhez egyaránt pár perces sétára található, napfényes, dél-nyugati fekvésű két külön bejáratos lakás, ami igény szerint akár két lakásra is osztható.
Illusztráció: Rákóczi tér, Budapest, Shutterstock
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 154 159 ingatlanhirdetés között