Az év eddigi hónapjait a befektetési célú vásárlások magas aránya jellemezte, de a várakozások szerint az év hátralévő részében a vevők között ismét nagyobb arányban jelenhetnek meg a saját célra vásárlók. Ilyenkor természetesen jó, ha van az ember mellett egy szakértő, aki végigvezeti a lakásvásárlás folyamatán, de aki egyedül vágna bele, annak is érdemes néhány fontos dologra odafigyelnie. Az alábbiakban ezek közül mutatjuk be a fontosabbakat.
Lokáció
Régi mondás, hogy egy ingatlan értékét három dolog határozza meg: lokáció, lokáció, lokáció. Akár befektetési céllal, akár saját használatra veszünk meg egy ingatlant, az elhelyezkedés kulcsfontosságú. Ezalatt a közlekedési kapcsolatokat, az infrastrukturális ellátottságot, a közbiztonságot és a környék fejlődési potenciálját is érthetjük.
Ingatlan állapota
Ennek megvizsgálásához is érdemes lehet szakértői segítséget kérni, de a nyilvánvaló statikai hibák egy alapos átvizsgálással is láthatók lehetnek. Ilyen hibára utalnak például a falon lévő repedések, de a falak vizesedése is komolyabb problémát jelent. Ezen felül az egyértelműen látható esetleges felújítandó részeket mi is könnyen azonosíthatjuk, mint például a burkolatok, nyílászárók állapota, de a felújítási költségekre az olyan kevésbé látható tételek is nagy hatással vannak, mint az elektromos hálózat vagy a vízvezeték állapota. Ezen felül, ha társasházról van szó, a ház állapotát is érdemes megnézni, és a közös költségről, valamint egy esetleges felújítási alapról érdeklődni.
Tulajdoni lap
Kötelező feladat a vásárlás előtt, hogy a tulajdoni lap alapján megbizonyosodjunk, a kiszemelt lakáson van-e bármiféle teher, például hitel, végrehajtás vagy haszonélvezeti jog. Emellett az, hogy egy vagy többtulajdonosa van-e az ingatlannak legalább ilyen fontos, akárcsak a rendezett használatbavételi engedély. Ezt ugyan az adásvételkor mindenképpen ellenőrzik, de nem árt, ha már korábban egyértelművé válnak az ezzel kapcsolatos információk.
Energetika
Az épület energetikai besorolásának megállapításához szükséges energiatanúsítvány ma már kötelező eleme a hirdetéseknek. Ennek elvégzése az eladó feladata, és ez alapján lehet becsülni a várható rezsiköltségeket is.
További költségek
Ingatlan vásárlásakor mindig számoljunk a vételáron felüli költségekkel. Ennek egyik kötelező tétele az illeték, melynek mértéke a legtöbb esetben az ingatlan értékének 4 százaléka. További költséget jelenthet a felújítás, ami elsősorban az ingatlan állapotától függ, és négyzetméterenként néhány tízezertől több százezer forintig is terjedhet.
Finanszírozás
A hazai lakásvásárlások közel felében valamekkora összegű hitelt is igénybe vesznek a vásárlók, így fontos a hitelképességünk előzetes felmérése is. A felvehető hitel összege elsősorban a jövedelmünk mértékétől és a megvásárolni kívánt ingatlan értékétől függ. Emellett családosok, vagy családot tervezők számára különböző támogatások is elérhetők.
Értéktartás
Talán ez a legbizonytalanabb tétel egy ingatlan megvásárlásakor, hiszen a piaci folyamatokat lehetetlen pontosan előre jelezni, nem is beszélve arról, hogy a többség nem egy-két évre, hanem évtizedekre vásárol ingatlant. Feltételezve viszont azt, hogy nem történik semmi váratlan dolog, a jó közlekedés, a zöld környezet és a fejlett infrastruktúra garanciát jelent az ingatlan jövőbeli eladhatóságára.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 171 231 ingatlanhirdetés között