A háztetőre szerelt napelemes rendszerek az utóbbi években komoly népszerűségnek örvendenek Magyarországon. De vajon mit jelent a napelem pontosan, s miért éri meg beruházni rá?
A napelemes rendszerek kiépítésének célja általában az áramszolgáltatótól történő függetlenedés, egyben az áremelkedésektől való függetlenedés. Hiszen a napelemek ingyen termelik az áramot infláció esetén is, a teljes élettartamuk pedig akár 25-30 év is lehet. Ha pedig valakinek a környezeti szempontok is fontosak, akkor egyértelmű érv, hogy a napelemek ilyen sokáig történő használata során nem keletkezik semmilyen káros anyag, ami terhelné a környezetet.
A napelemek ráadásul nem tartalmaznak semmilyen mozgó alkatrészt sem, így élettartamuk során nem igényelnek karbantartást, miközben elég hosszú, 10 éves termékgaranciát és 25 év teljesítménygaranciát is tartalmaznak. A napelem végül egy biztos energiaforrás, hiszen a napsugárzás a következő évtizedekben is biztosan velünk lesz.
A napelem nem űzi el a szolgáltatót
Bár sokan azt hiszik, a napelemes rendszert nem úgy kell elképzelni, hogy búcsút mondunk az áramszolgáltatónak, hiszen a napelemek egy nagyobb pillanatnyi fogyasztást nem bírnak elegendő árammal ellátni. Emellett csak nappal termelnek áramot, mely ráadásul függ a napsütéses órák számától is. Arról nem is beszélve, hogy ha este beindul a nagyüzem (mondjuk megy a tévé, a mosógép, a villanybojler, az elektromos tűzhely), akkor már épp nem is termel energiát a napelem, hiszen sötétség van.
Ilyenkor szükség van egy pufferra, azaz átmeneti tároló megoldásra. Tisztán napelemes rendszer esetén ezek nyilvánvalóan akkumulátorok, melyek viszont rontanak a napelemes rendszer hatékonyságán és egyáltalán nem bírják 25-30 évig. Menet közben többször is cserélni kell őket, ami nem olcsó, a hálózati áram rendelkezésre állása esetén ezért nem akkumulátorokat használnak, hanem az elektromos hálózatba táplálják vissza a napelemek által megtermelt többlet energiát, illetve nyerik ki a szükséges plusz energiát a villamosenergia-hálózatból. Ez gyakorlatilag ugyanúgy megfelel az akkumulátoros puffer elvének, csak az elektromos hálózat - egy háztartás szempontjából - végtelen kapacitású akkumulátornak számít, amit ráadásul nem is kell cserélni pár évente.
Így működik a napelemes energiadíj-elszámolás
Az elektromos hálózattal összekötött napelemes rendszereknél jelenleg úgynevezett szaldó elszámolás van érvényben. Ennek lényege, hogy egy kétirányú mérőórát olvasnak le évente egyszer és csak a többletfogyasztásért kell fizetni, sőt, ha több áramot termelt a háztartás, mint amennyit felvett az elektromos hálózatból, akkor még pénzt is kap vissza az áramszolgáltatótól.
Ez akár egy jó befektetés is lehet a jövőbe, de fontos tudni, hogy ezzel nem érdemes sokáig várni, ugyanis az Európai Unió szabályozása következtében 2024. január elsejétől az új napelemes rendszerekre már nem vonatkozik majd ez a szaldós rendszer, miközben a 2023. december 31-ig telepített rendszereknél megmarad a szaldó elszámolás 2024-től is.
2024-től az új telepítéseknél mindenképpen az úgynevezett bruttó elszámolás váltja majd fel a jelenlegit, aminél olcsóbb díjjal számolják majd el a napelemek által termelt és a hálózatba visszatáplált áramot a hálózatból nyert energiához képest, ezért a fogyasztó járhat majd úgy is, hogy fizetnie kell az áramszolgáltatónak még akkor is, ha a napelemekkel összességében megtermelte a háztartása éves áramfogyasztását.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 162 614 ingatlanhirdetés között