Eloszlottak a felhők, végre kisütött a Nap, és újra lehet pályázni napelemrendszer telepítésére. Lássuk a részleteket!
Január közepe óta lehet előregisztrálni, és már a pályázati lehetőség is megnyílt a Napenergia plusz program 2024-re, ami újra kinyitja a kaput azon családok, háztartások előtt, akik a jövőben napenergiával szeretnék az áramfogyasztásukat biztosítani, és a rezsiköltségeiket szeretnék jelentősen csökkenteni. A pályázatot az Energiaügyi Minisztérium, illetve az alá tartozó Nemzetközi Fejlesztési és Forráskoordinációs Ügynökség Zrt. bonyolítja.
A Napenergia plusz programban összesen 75,8 milliárd forintot osztanak szét, beérkezési sorrendben a legfeljebb 15 160 nyertes pályázó között, hogy minél többen és minél korszerűbb napelemes rendszert, tárolókat és más kapcsolódó eszközöket, például invertert telepítsenek, csatlakoztassanak, illetve helyezzenek üzembe maguknak. A napelemes rendszerek ugyanis a jövő energiaforrásai, amelyek fenntartható, megújuló, tiszta, továbbá kifejezetten olcsó áramot nyújt mindazoknak, akik a házukra ilyet telepítenek.
A sikeres pályázóknak az állam maximum 5 millió forintig vissza nem térítendő támogatást nyújt napelemes rendszer kiépítésére, amivel a saját célú termelést és felhasználást, valamint az energetikai fókuszú öngondoskodást ösztönzik.
Mik a pályázat részletei?
Kik pályázhatnak? A kertes házban, sorházban, ikerházban élő tulajdonosok, haszonélvezeti joggal, vagy résztulajdonnal, vagy lízingszerződéssel rendelkezők, akik magyar adóazonosító jellel, állandó magyarországi lakóhellyel rendelkeznek. Ennek a viszonylag tág körnek a meghatározásával a program célja, hogy minél többen telepíthessenek napelemes rendszert. És ez rámutat a pályázat egyik nagy előnyére, ugyanis nemcsak napelem és tárolóakkumulátorok, hanem a hozzá kapcsolódó esetlegesen szükséges mérőhely-szabványosítás elvégzésére is fordítható a pályázaton elnyert pénz.
Mennyibe fog kerülni? Az elnyert összeg az egész beruházás kétharmadát fedezi a pályázati kiírás szerint, tehát fontos, hogy a napelem telepítéséhez mindenki rendelkezzen a költségvetés 34 százalékát kitevő önrésszel. Ez nagyságrendileg 1,5-2 millió forintot jelent, az ötmilliós állami támogatással együtt tehát összesen 6,5-7 millió forintos beruházásról lehet szó, ha csak a pályázati feltételeket nézzük. Ha valaki prémiumabb kategóriájú akkumulátor választ valamivel nagyobb összegért, akkor jobb hatásfokkal tudja átalakítani a villamosenergiát akkumulátor töltéskor és akkumulátor kisütéskor, tehát összességében kevesebb vesztesége lesz az egyes villamosenergia átalakítások során. A költségekbe nemcsak közvetlenül az anyagköltséget és a telepítés munkadíját számolhatjuk bele, hanem a pályázati adminisztrációt, a tervezést, engedélyezést is.
A napelemes rendszerrel megtermelt energia felhasználásával csökken a közhálózatról vételezett villamosenergia mennyisége, ami jelentős rezsiköltség-megtakarítást eredményezhet. És persze arról sem érdemes megfeledkezni, hogy mindez az üvegházhatású gázok kibocsátását is csökkenti a saját fogyasztásunk szintjén.
A napelemes rendszer előnyei között hangsúlyosan megjelenik az egyre gyakrabban felmerülő öngondoskodási képesség növelése, hiszen egy bizonyos fokú függetlenséget kínál a közcélú hálózattól. A pályázat a legnagyobb problémára is választ ad, márpedig, hogy mi történik, ha nem süt a Nap. A rendszerhez tartozó tárolók, akkumulátorok képesek az energiát tárolni, és akkor is biztosítani, amikor a körülmények nem ideálisak a villamosenergia termeléshez.
Az új pályázat egyik legfontosabb része, hogy továbbra is lehetőség van a közcélú hálózatba betáplálásra, viszont a korábbihoz képest hosszabb megtérülési időre kell számítani, mert az eddigi szaldós rendszert felváltotta bruttó elszámolás, ami szerint a fogyasztó az egyetemes szolgáltatásban meghatározott rezsicsökkentett árat fizeti, és ugyanezt kapja vissza. Tudnunk kell hozzá, hogy betáplálásnál csak a villamosenergia díjat kapjuk vissza, hiszen RHD (rendszerhasználati díj) csak vételezés után van Magyarországon.
Mielőtt rákattintanál a pályázati portálra, nem árt, ha fejben végig gondolod a következő lépéseket, és az a legbiztosabb, ha ezekre a kérdésekre már válaszolni is tudsz.
Alkalmas-e az ingatlanod arra, hogy napelemeket telepíts rá? Elég erős-e a tetőszerkezet, illetve elég erős lesz-e a napelemek teljes élettartama alatt is?
Tudod-e, hogy kivel fogod elvégeztetni a munkát? És ezzel el is érkeztünk az egyik kulcskérdéshez. Ha az E.ON Solar Home-ot bízod meg, akkor az egyik piacvezető cég szaktudására támaszkodhatsz, hiszen az E.ON csoporthoz tartozó napelemes rendszerekkel foglalkozó cég teljes szolgáltatást nyújt a rendszerfelméréstől a tervezésen, az engedélyeztetésen, a kivitelezésen át az üzembehelyezésig. De már abban is segítenek, hogy elindulj, díjmentes konzultációs lehetőséggel segítik az érdeklődőket.
A rendszer 4-5 kW teljesítményű inverterrel, valamint 7,5, -10 kWh kapacitású tárolóval kell, hogy rendelkezzen. A napelem panelek teljesítménye legfeljebb az inverter teljesítményének maximum 120 százaléka lehet.
Lépésről lépésre a napelemért
És a végére egy jó tanács. Ha napelemed van, törekedj arra, hogy minél több áramot a napelemről használj! Ez nem is annyira magától értetődő, hiszen amikor napközben, napos időben a napelem termeli az áramot, általában éppen nem túl nagy a fogyasztás, például nem kell lámpát kapcsolni, és a család sincs feltehetően otthon. Ilyenkor jó, ha a napelemek az akkumulátort töltik, ahonnan később is felhasználható az energia.
A cikket az E.ON SOlar HOme támogatta.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 162 614 ingatlanhirdetés között