Kiadnád a lakásod? Erre figyelj a szerződéskötéskor!
Szeretnéd hosszútávra kiadni a lakásod, ezzel egy kis extra bevételhez jutni? Akkor az ideális bérlő megtalálása mellett szükséged lesz egy bitang jó bérleti szerződésre is. Egy mindenre kiterjedő szerződéssel rengeteg feszültség és anyagi kár megspórolható.
A Betörő az albérlőm csak a moziban vicces
Szerződéskötéskor ne szégyelld elkérni a leendő albérlőd személyi okmányait. Ettől ne érzed magad kellemetlenül, hiszen az azonosítás teljesen korrekt eljárás. És erre még akkor is szükség van, ha ismerősöd az illető vagy a rokonod barátnőjének a testvére. Az igazán óvatosak előzőleg már le is informálják a bérlőt.
Azonnal be is költözhetsz ebbe a belvárosi lakásba
Sablont a szerződésre?
A szerződés az az irat, ami konkrétan szabályozza a bérbeadó és a bérlő kötelezettségeit, jogköreit. Lehet, hogy neked eszedbe sem jut, de érdemes belefoglalni, hogy ki fog a bérlővel együtt költözni. Sőt kitérhet a szerződés arra is, hogy csak az írásos hozzájárulásoddal költözhet be még valaki, ha úgy alakul.
Minden, számodra lényeges kitétel kapjon helyet a dokumentumban, hiszen ez lesz az egyetlen bizonyíték a kezedben, hogy miben állapodtatok meg, milyen állapotban volt a lakás. Írd bele a lakás méretét, a helyiségeket, helyrajzi számát, állapotát, közműóra állásokat, bútorokat. És persze a legfontosabbat: hogyan fizet, milyen határidőig, mekkora a kaució összege és az milyen esetben jár vissza.
Határozott vagy határozatlan idejű szerződés
A határozott idejű szerződés praktikusabbnak tűnik, hiszen a bérbeadók legnagyobb félelme az, hogy az albérlő nem költözik ki. Az is az előnye, hogy a szerződés lejárta után új szerződést köthetnek - akár ugyanazok a felek - emelt összegű bérleti díjjal vagy hosszabb időtartamra.
A határozatlan idejű szerződés nagyobb szabadságot engedélyez a feleknek, nagyobb kockázat ellenében. Rugalmasabban felmondhatja a szerződést mindkét fél, de jellemzően ezekben az esetekben szokott előfordulni, hogy a nem fizető lakót közjegyzővel ellenjegyzett szerződés hiányában majdhogynem lehetetlen kiköltöztetni.
Egyedülállóktól jövedelemigazolást is bekérhetnek
A kaució egy olyan összeg, amit az albérlő fizet a lakás tulajdonosának előre, és abban az esetben visszajár, ha időben, hátralék felhalmozása nélkül, a lakás állapotát megőrizve elhagyja az ingatlant, illetve másképpen nem állapodik meg a két fél. A kauciót ezért a bérbeadónak javasolt teljesen külön kezelni, külön átvételi elismervénnyel igazolni, hogy megkapta, illetve visszaadta.
Amennyiben rezsitartozás áll fenn, esetleg olyan kárt keletkezett, ami a bérlő hibájára vezethető vissza, abban az esetben a kaució egy részéből vagy egészéből lehet a helyreállítást, tartozást rendezni. Határozott idejű szerződés esetén, ha előre egyeztetés nélkül, váratlanul kiköltözik a lakó, akkor nem jár vissza neki a kaució, és a tulajdonosnál marad mint kiesett bérleti díj.
Ha a bérbeadó mondvacsinált okokra hivatkozva nem akarja visszafizetni a kauciót, akkor mielőbb kérj fizetési meghagyást. Amennyiben minden rendben, akkor a kulcsok visszaadásakor újabb átvételi elismervény fejében visszaadja a bérbeadó a kaució teljes összegét.
A zenga.hu ingatlankereső portálról
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanok