10 kérdés, amit tegyél fel a potenciális albérlőnek!
Lehet, hogy elsőre szimpatikus, akinek épp ki akarod adni a lakásod, de soha nem árt egy alapos szűrést végezni, mielőtt aláírnátok a szerződést. Egy hatékony átvilágítással sokkal nagyobb esélyed van arra, hogy nem fogják a szabályokat felrúgni. A kérdéseket személyesen tedd fel, hogy aztán a lehető legmegbízhatóbb embernek add át a lakás kulcsait.
- Mikor és miért szeretnének költözni? Már holnap be akar költözni az új bérlő? Ha csak nincs nyomós indoka rá, jobb, ha óvatosan kezeled az illetőt, ugyanis a legtöbb bérelt ingatlan esetében egy hónapos felmondási idő szükséges a bérlőnek is, és ha azonnal kitessékelték az ingatlanból, nagy eséllyel azért történt, mert nem fizetett – vagyis egyértelműen megbízhatatlan. Nyugodtan kérdezz rá arra is, hogy miért költözne a lakásba. Bár az okok általában tisztességesek és valódiak, érdemes olyan figyelmeztető mondatokra figyelni, mint a kilakoltatás vagy a szomszédokkal való nézeteltérés.
Kiváló kondíciókkal kiadó ez Hollán Ernő utcai ingatlan, kattints a képre a részletekért!
- Meddig lakott az előző albérletben? Nem feltétlenül kell hosszú éveket ugyanabban a lakásban élni, de ha valaki az elmúlt tizenkét hónapban többször is lakóhelyet váltott, az nem jelent jót.
- Mit dolgozik, és ki tudja-e gazdálkodni a bérleti díjat? Bár konkrétan nem illik megkérdezni, mennyit keres a potenciális bérlő, arra azonban nyugodtan rákérdezhetsz, milyen beosztásban dolgozik, és biztos-e benne, hogy hosszú távon is fizetni tudja a lakbért. A szakértők szerint az a legjobb és legmegnyugtatóbb opció, ha az albérlő a bérleti díj legalább 2,5-szeresét keresi.
- Ki kellett-e valaha lakoltatni? Az igen válasz nem feltétlenül jelent rosszat, ugyanis lehetnek olyan enyhítő körülmények, amelyeket érdemes mérlegelni. Lehetséges, hogy nem a bérlő hibájából történt, vagy egyszer régen előfordult vele, és azóta sem volt hasonló problémája.
Ez a miskolci, új építésű lakás kiadó, kattints a fotóra!
- Rendelkezik-e a havi bérleti díjjal és a két havi kaucióval? Mindig vedd át ezt a három havi összeget, mielőtt beköltözne az albérlő – ha nem rendelkezik ekkora összeggel, inkább keress tovább, mert nagy eséllyel a későbbiekben sem tud időben fizetni.
- Kik fognak lakni az ingatlanban? Egyedülálló bérlő, pár, család, baráti társaság? Az ingatlan tulajdonosaként jogod van tudni, hogy kik élnek majd a lakásodban. Minden bérlőtípusnak megvannak a maga előnyei és hátrányai – a fiatal, kisgyerekes családok általában stabilak és megbízhatók, de a csemeték potenciális rajzalapot láthatnak a lakás falaiban. A szobánkénti kiadás nyereségesebb, de a bérlők folyamatosan jönnek-mennek, és mindig neked kell majd új lakót keresni, ráadásul több hónapnyi bér eshet ki a kasszából.
- Van-e kisállata? Már az elején döntsd el, hogy az ingatlan állatbarát-e vagy sem. Ha tilos háziállattal költözni, nyugodtan törölheted azokat az érdeklődőket, akik kutyával, cicával vagy óriáskígyóval költöznének. Ha pont ellenkező kondíciókkal hirdeted meg az otthont, több érdeklődőre számíthatsz, ugyanakkor nagyobb kockázatnak is teszed ki a lakást– a karmok, fogak látható és maradandó károsodást okozhatnak a szobabelsőben és a berendezésben, a kan kutya pedig azzal kezdi az új lakás birtokbavételét, hogy „körbejelöli”a bútorokat.
Nehéz kisállattal albérletet találni a fővárosban: ez a lakás viszont megengedi a kedvencedet is.
- Dohányzik? Ezt is meg kell kérdezned, főleg, ha cigarettát látsz nála, vagy erős füstszaga van. Itt az ideje, hogy elismételd a számodra oly fontos dohányzási szabályzatot és a figyelmen kívül hagyásának következményeit. Feltétlenül írd bele ezeket az adatokat a bérleti szerződésbe, ha a kiköltözésnél nem szeretnéd sárga falakkal és függönyökkel átvenni a lakást.
- Hány parkolóhelyre van szüksége? Győződj meg arról, hogy a leendő bérlő háztartásában lévő gépjárműveknek helyet tudsz biztosítani – mondjuk a garázsban vagy udvarban. Feltétlenül tájékoztasd a zárt, illetve az utcai parkolóhelyekről, valamint a parkolási szabályzatokról, tilalmakról!
- Van-e bármilyen kérdése? Ahogyan te is a megfelelő bérlőt próbálod kiszűrni, úgy a potenciális bérlő is a megfelelő ingatlant igyekszik megtalálni. Fontos, hogy lehetőséget adj neki azokra a kérdésekre, amelyek segíthetnek eldönteni neki, a te lakásod-e az, ahova tényleg szívesen beköltözne, hidd el te sem jársz jól, ha nem érzi majd otthon magát.
A zenga.hu ingatlankereső portálról
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanok