Az elmúlt évben jelentős áremelkedés ment végbe a hazai lakáspiacon, és úgy tűnik, a magasabb árak ellenére is megvan a kereslet az eladó lakások iránt, mivel az átlagos alku mértéke nem nőtt érdemben, sőt egyes lakástípusoknál még csökkenni is tudott – derül ki a legfrissebb Duna House Barométer számaiból.
Az elemzés 2024 áprilisa és 2025 áprilisa között hasonlította össze az átlagos alkumértékeket, illetve az azt megelőző tulajdonosi árcsökkentéseket külön a panel és tégla építésű lakásoknál, illetve Budapest mellett Kelet- és Nyugat-Magyarországon.
Budapesten vagy vidéken alkudhatnak nagyobbat a vevők?
Ez alapján látható, hogy a tulajdonosok idén áprilisban vidéken kevésbé, Budapesten valamivel nagyobb mértékben voltak hajlandók saját maguk csökkenteni az eredetileg meghirdetett áron, de az egyes lakástípusok között vannak azért különbségek. A legnagyobb eltérés a főváros budai és pesti oldali panellakásai között mérhető.
A vidéki panellakásoknál Kelet-Magyarországon a tavalyi 0 százalékról idén minimálisan, 1 százalékra nőtt a hirdetés során bekövetkezett tulajdonosi árcsökkentés, amit tavaly is és idén is 5 százalékos további áralku követett. A nyugat-magyarországi paneleknél viszont mindkét esetben csökkentek a számok, 5-ről 1, illetve 7-ről 3 százalékra.
A vidéki tégla lakásoknál Kelet-Magyarországon tavaly 4 százalékos irányárcsökkentést további 6 százalékos áralku követett, idén viszont 2 százalékra mérséklődött a tulajdonosok hirdetési idő során végrehajtott árcsökkentése, ezt követően viszont a vevők továbbra is 6 százalékot tudtak alkudni az árból. A nyugat-magyarországi tégla lakásoknál a tavalyi 5 és 7 százalék helyett idén 3 és 7 százalék az irányárcsökkentés és az átlagos áralku mértéke.
Budapesten eközben a budai oldal panellakásainál a tavalyi elhanyagolható mértékű árcsökkentést és áralkut követően idén nagyobbat engedtek a tulajdonosok, 6 százalékos irányárcsökkentést további 3 százalékos átlagos alku követett, a pesti oldalon viszont a tavalyi 1 és 4 százalékos csökkentés után idén áprilisban irányáron, a tulajdonosok eredeti elképzeléseivel megegyező árszinten keltek el a lakások.
A budapesti tégla lakásoknál is mérséklődtek a számok, míg tavaly Budán 8 százalékos tulajdonosi árcsökkentést további 4 százalékos áralku követett, idén ez mindössze 1 és 3 százalék volt, de a pesti oldal is hasonlóan teljesített, ahol a tavalyi 4 és 5 százalék után idén 0 és 3 százalék az elérhető alku mértéke. A befektetők által is kedvelt belvárosi lakásoknál pedig a tavalyi 5+5 százalékos irányárcsökkentés és alku után idén áprilisban már csak 2 százalékos csökkentésre voltak hajlandók a tulajdonosok, de a végső ártárgyalás során idén is hajlandók további 5 százalékot engedni az árból.
A fenti számok jó iránymutatók lehetnek azoknak, akik épp lakáseladás vagy lakásvásárlás előtt állnak, de természetesen mindkét félnek érdemes figyelnie az aktuális piaci árakat, hiszen egy túlárazott lakás esetében lehet, hogy a potenciális vásárlók fel sem emelik a telefont, míg a piaci ár alatt hirdetett lakásokra akár licitálhatnak is a vevők.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 159 315 ingatlanhirdetés között