2025 első negyedévében fennmaradt a magyar lakáspiac utóbbi években tapasztalt pezsgése, miközben az árak gyorsuló ütemben növekszenek. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss Lakáspiaci Jelentése kimutatta, hogy nemcsak érzésre drágák a hazai lakások, hanem valóban túlértékeltek, ennek mértéke csak fokozódott az utóbbi időszakban – adta hírül az OTP Ingatlanpont.
Az MNB elemzése szerint az idei első negyedévben további 7 százalékkal növekedett a lakáspiaci tranzakciók száma 2024 hasonló időszakához képest, mely ezzel a hosszútávú átlagot is meghaladta. A lakásárak éves szinten a tavalyi negyedik negyedévben egész Európában kimagasló ütemben, 15,1%-kal emelkedtek, ami reálértelemben 10,9%-os drágulást jelentett. Ez a dinamika folytatódott az idei év elején is, sőt Budapesten fokozódott, hiszen 19,2%-kal kerültek többe a lakások, mint egy éve, és még negyedéves alapon is 8,7%-os volt az áremelkedés.
A fentiek alapján kijelenthető, hogy nem csak egyéni érzékelés vagy városi legenda a magyar (elsősorban a budapesti) lakásárak indokolatlanul magas szintje. Az MNB becslései szerint 2024 végén országosan 14,3%-kal voltak túlértékeltek a lakások, vagyis ennyivel kerültek többe, mint amilyen árat a fundamentumok, azaz a lakáspiacot meghatározó fő tényezők indokoltak volna. Ez a túlértékeltségi mutató viszonylag nagy kilengéseket mutat, három éve volt 25% felett is, viszont utoljára 2023 végén volt a mostaninál magasabb.
A jegybank kétféle megközelítést alkalmaz: a jövedelmek és a munkanélküliségi ráta alapján 13%-kal voltak túlértékeltek a lakások, ha azonban a keresleti és kínálati tényezőket, valamint a hitelezést is számításba vesszük, akkor 27,2%-os érték adódik. A kettő eredőjeként számították ki az említett 14,3%-os kompozit indikátort. Érdekesség, hogy ha a munkanélküliséget és a jövedelmeket vizsgáljuk, akkor azokkal összevetve 2022 közepe óta nem mért ekkora túlértékeltséget az MNB, mint most, sőt a 2023-as lakáspiaci válság elején negatívba, azaz alulértékeltségbe is fordult a mutató.
A magas lakásár-dinamika következtében megállt a túlértékeltség 2023 eleje óta tartó folyamatos csökkenése – hangsúlyozzák a jelentés készítői. Hozzáteszik, hogy a fundamentumok által indokoltnál magasabb lakásárak rosszabb lakáspiaci elérhetőségben is megnyilvánulnak, ami előre tekintve a hitellel vásárlók helyzetét nehezíti.
Az MNB elemzése szerint a lakáspiaci túlfűtöttség növekedésének irányába mutatott, hogy a lakásárak a bérleti díjaknál, a jövedelmeknél és az építési költségeknél is gyorsabban emelkedtek 2024 folyamán. Mindez azt jelzi, hogy a lakáspiaci kereslet aktuális szintje hosszútávon nem fenntartható a jelenlegi körülmények között.
Budapesten 2024 negyedik negyedévében átlagosan 11,3 évnyi helyi átlagjövedelemre volt szükség egy 75 négyzetméteres medián árszintű lakás megvásárlásához a lakáspiaci jelentés szerint. A jegybank a túlértékeltséggel kapcsolatban szélesebb szórást fogalmazott meg a fővárosra, becsléseik szerint akár 15%-kal is drágábbak lehetnek a budapesti lakások, mint ami indokolt lenne.
Ha a magyar lakások értékeltségét történelmi távlatban nézzük, akkor 2010-2019 között volt egy hosszabb időszak, amikor alulértékeltek voltak az ingatlanok (2013 végén a legnagyobb mértékben, 31,1%-kal), vagyis kevesebbet kellett értük fizetni, mint amit a fundamentumok indokoltak volna. 2014-től ez az alulértékeltség fokozatosan csökkent, majd 2020-ban csapott át túlértékeltségbe. Ennek emelkedése egészen 2022-ig – a már említett 25,2%-os szintig – töretlen volt.
Kedvező jel lehet a lakáspiaci túlértékeltség szempontjából, hogy az adatok alapján az idei első negyedévben is folytatódott a bérleti díjak emelkedési ütemének lassulása. Az MNB értékelése szerint a bérbeadási hozamok hasonló mértékben csökkentek, mint a lakossági állampapírok súlyozott kamata, miközben az első negyedévben vidéken a vásárlók 27%-a, Budapesten pedig 37%-a vásárolt befektetési céllal lakást. A befektetők részvétele a korábbi túlfűtöttség után így ismét kiegyensúlyozottá vált. A lakásbérbeadási hozam 2025 márciusában a vidéki városok átlagában az előző év azonos időszaki 7,3%-ról 6,9%-ra, Budapesten pedig 5,2%-ról 4,7%-ra csökkent.
„Előrejelzésünk szerint nem lesz az előző emelkedő ciklushoz hasonló mértékű és hosszú árnövekedés, illetve felívelő időszak a túlértékeltségben, vagyis várhatóan nem válnak el a korábbi maximumoknál is jobban a lakásárak a fundamentumoktól. Egyik első jelként erre utal a bérleti hozamok most látható csökkenése, ami valamelyest mérsékelheti a befektetési célú vásárlók aktivitását a lakásárak emelkedése – azaz befektetésük értékének növekedése – ellenére is” – értékelte a fentieket Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője.
Címlapkép: Shutterstock
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 171 442 ingatlanhirdetés között