Ha a jövőben is annyi új építésű lakóingatlant adnának át, mint tavaly, akkor Magyarországon 347 év alatt tudna lecserélődni a teljes lakóingatlan-állomány – derül ki a zenga.hu elemzéséből. Bár a nemrég bejelentett Otthon Start program a lakáspiac keresleti oldalát támogatja, a lakásépítések számán keresztül érdemes a kínálati oldalt is megvizsgálni, így a mostani elemzés annak járt utána, hogy az egyes vármegyékben hány év alatt újulhatna meg a lakásállomány a jelenlegi építkezési volumen mellett.
Idén év elején 4,616 millió lakóingatlant tartott számon a KSH, amelyhez a tavalyi lakásépítési volumen bő 13 ezer ingatlannal járult hozzá. A zenga.hu elemzése a lakóingatlanokat összesítve vette alapul, így a lakásépítési volumenben a különböző háztípusok is benne vannak.
Jellemző, hogy azokban a vármegyéinkben épül több lakás, amelyekben erősebb a gazdasági teljesítmény, nagyobb volumenben indulnak új beruházások és átlag felettiek a jövedelmek. „Így nem meglepő, hogy Budapestet és Pest vármegyét nem számítva, ahol együttesen tavaly az új lakások több mint fele készült el, Győr-Moson-Sopron vármegyében épült a legtöbb lakás, ahol több mint 1200 új lakóingatlan kapott tavaly használatbavételi engedélyt” – mondta Futó Péter, a zenga.hu elemzési vezetője.
A határmenti vármegyét a gyakran Budapest tágabb nyugati agglomerációjának is tekintett Fejér vármegye követte a sorban: 715 lakóingatlant adtak át, Székesfehérvár mellett a Velencei-tó is kedvelt célpontja lett az építkezőknek.
Van, ahol 2000 év is kevés lenne
A meglévő állomány arányában nézve az új építések számát kiszámítható, hogy az aktuális építkezési hajlandóság mellett mennyi idő alatt készülne el annyi lakás, mint a jelenlegi állomány, azaz hány év lenne a teljes állomány elméleti megújulási ideje. Azért elméleti, mert az épülő lakások száma évről évre változik, így a becsült megújulási idő sem állandó.
„A 2024-es számok szerint országosan a meglévő állománynak csak kevesebb mint 0,3 százalékát adták át tavaly, azaz, ha a jövőben is csak ennyi, 13 295 darab lakás épülne, akkor 347 év alatt tudna lecserélődni a teljes állomány” – mutatott rá Futó Péter.
A fővárosban persze nem kellene ennyi idő, Budapesten ugyanis a tavalyi építkezési volumen mellett 152 év alatt újulna meg a teljes lakásállomány. Ezt Győr-Moson-Sopron vármegye követi 177 évvel, majd Pest, Fejér és Somogy következik 205 és 334 év közötti elméleti megújulási időkkel.
Az utolsó helyen lévő Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében például 2024-ben mindössze 100 lakás épült, így, ha ez lenne a jövőben is a trend, a teljes állomány 2850 év alatt cserélődne ott le. Abszolút értékben pedig Nógrád vármegyében építették a legkevesebb lakást, mindössze 40 használatbavételi engedélyt adtak ki tavaly, ami 2224 éves elméleti megújulási időt eredményezne.
“Ha idén még nem is, de jövőre több lakóingatlan épülhet meg. Erre utal, hogy az idei első negyedévben átadott lakások száma 3 százalékkal elmarad ugyan a tavalyi év azonos időszakában mértnél, de az építési engedélyek számában már 25 százalékos erősödést látunk. Noha jellemzően kevesebb lakást adnak át általában, mint amennyi a kiadott építési engedélyek száma, így is pozitívabb jövőt mutat, hogy egy kivételével minden vármegyében több építkezést terveznek, mint amennyi 2024-ben megvalósult” - mondta a zenga.hu elemzési vezetője.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 171 231 ingatlanhirdetés között