Így illik visszaadni az albérletet - Ez a minimum feladat, hogy visszakapd a kauciót
Amikor megszűnik a bérleti szerződés, az albérlőnek nemcsak új lakást kell keresnie, hanem a régit is olyan állapotba kell hoznia, ahogyan átvette. A vitás helyzetek elkerülése érdekében persze nem árt előre rögzíteni a szerződésben, hogy annak lejártakor, mi tartozik bele a természetes használatból eredő avulásba. Már csak azért is, hogy ne vesszen kárba a kaució.
Hogy mi ne menjen kárba? K.A.U.C.I.Ó. Az ingatlanokkal kapcsolatos szakszavakról itt találsz cikket, mindenesetre tudj róla, a bérleti szerződés mindkét félre vonatkozik.
Költöznél? Pár dolog még hátravan.
Az ingatlan bérbeadásának megszűnésével felmerülhetnek olyan kérdések, amikre egy tapasztalt ügyvéd már a dokumentum megírásakor kiemelt figyelmet fordít. Ilyen például, hogy a kiköltözésen kívül, milyen helyreállítási teendője van a volt bérlőnek.
Természetesen nem kell hatalmas beruházásra, ingatlanfelújításra gondolni, de ha betört egy ablak, vagy leszakadt a redőny, azt az albérlőnek meg kell csináltatnia. Ha kisállatot is tartottál a lakásban, aki nem kímélte például a tapétát, akkor ennek javításáról is gondoskodnod kell.
Röviden: úgy kell a tulajdonosnak visszaszolgáltatni a bérleményt, ahogy átvetted. Ettől jelentősen másképpen értelmezik azokat a hibákat, károkat, amik a mindennapi használatból adódnak: csőtörés, penészesedés. Ezek olyan problémák, amik nem az ott lakó életvitele miatt történtek, ezért a javíttatás általában a bérbeadót terheli.
Mit vihet magával a bérlő kiköltözéskor?
Evidensnek tűnik, mégis számtalanszor előfordul, hogy a bérlő és a bérbeadó elszámolási, egyéb vitás kérdésekben nem tudnak megegyezni. Minden olyan ingóság, amit a bérlő vitt az ingatlanba, őt illeti meg, annak elszállításáról neki kell gondoskodnia.
A felek megállapodhatnak abban, hogy a lakásban hagyott értékekért a bérbeadó megfizeti az ellenértékét. Ha huzamosabb ideig lakott a bérlő a lakásban, és méretre csináltatott egy előszobabútort, akkor a törvény szerint nem élhet az elviteli jogával, ellenben a bérbeadó kártalaníthatja.
Utolsó simítások
Miután a költöztető cég elszállította a bútorokat, illik egy utolsó általános takarítást csinálni. Az üres térben könnyen és gyorsan le lehet pókhálózni a plafont, a sarkokat, a porszívóval nem kell kerülgetni már semmit, és a felmosás után tiszta illat marad a lakásban.
Amennyiben gépesített volt az albérlet, akkor a háztartási gépeken is célszerű egy üres járatos vízkőtelenítő, tisztító átmosást végezni.
És a cikk elején feltett kérdésre is van válasz: a beköltözéskor fizetett kaució (letét, biztosíték) csak abban az esetben jár vissza, ha a szerződés végén épségben adod vissza a bérleményt, nem halmoztál fel közüzemi vagy közösköltség-hátralékot. A kaució általában 1-3 havi bérleti díj összegének felel meg, amire szükség lehet az új albérlet kauciójánál, ezért ha szeretnéd hiánytalanul visszakapni, akkor a javításokat minél hamarabb javasolt elvégeztetni, vagy egyeztetni a bérbeadóval, hogy az kinek a feladata, hogy ne az utolsó pillanatban kelljen szakembert keresned.
A zenga.hu ingatlankereső portálról
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanok