Európa egyik legjelentősebb kulturális központja, a francia főváros tele van modern és pazar vendéglátóhelyekkel, amelyeket legalább egyszer érdemes felkeresni az életben. Ennek megfelelően az Európai Unió fővárosai közül Párizsban a legdrágábbak az új lakások.
A Deloitte Property Index 24 európai országra kiterjedő felmérése szerint 2023-ban az Európai Unió fővárosainak árszintjét tekintve Párizs a legdrágább. Ott átlagosan 14 900 eurót kértek el egy új építésű lakás négyzetméteréért (5,87 millió forint). A második legdrágább város München (10 900 euró), ugyanakkor Budapesten jellemző 3 260 euró (1,28 millió forint) átlagos négyzetméterárnál Prágában (5 153 euró) és Pozsonyban (3 884 euró) is jóval drágábbak az új lakások, de Varsóban némileg alacsonyabb (3 022 euró) az árszint.
A legnépszerűbb budapesti kerületek között tartják számon a XIII.-at, ahol a Lőportár közben egy teljesen berendezett lakást hirdetnek.
És most ajánlunk néhány pazar párizsi vendéglátóhelyet azoknak, akik a négyzetméterárak mellett más kihívásokra is várnak a francia fővárosban.
Mimosa
Dorothee Delaye belsőépítész stílusa ugyanolyan szerves része az étteremnek, mint a séfek által elegánsan feltálalt mediterrán finomságok. Az eredetileg 18. században felépített épületben sokáig a Haditengerészet Minisztériuma működött. A „Földközi-tengerre nyíló ablakként” megálmodott Mimosa a dél-franciaországi hajós hagyományokat eleveníti meg – a megfordított, hajótest alakú, kéklagúnaszerű, monumentális mennyezete és az art deco székek csíkos motívuma is egytől egyig ezt az érzést jelenítik meg.
A mozi fénykorának pompája fonódik össze az exkluzív kézművességgel, ez a francia életöröm és a kreativitás különös találkozása. Itt aztán gyorsan visszarepülhetsz a 60-as évek Cote d’Azur-jére, Nizzájába, ahol a déli, napfényben úszó, könnyed életérzés azonnal magával ragad.
le39V
Soha nem gondolná az ember, hogy egy ilyen futurisztikusan megtervezett éttermet talál egy klasszikus Haussmann-épületben, amely a le39V-nek ad otthont az George V Avenue -n – Párizs arany háromszögének lüktető szívében.
A Raphaël Navot építész nevével fémjelzett étterem a 6. emeleten található, és olyan, mint egy felhő az égen, vagy inkább, mint egy fa-, beton- és textilűrhajó, amely eddig fel nem fedezett kulináris és társasági dimenziókba repít. Széles, modern kanapéival, szabálytalan formájú asztalaival, feltűnően visszafogott textúrájú falaival kiemelkedik a modern és jellegtelen párizsi éttermek közül, és persze olyan gasztronómiai élményt nyújt, amiről még csak nem is álmodtál.
Monsieur Bleu
A világ egyik vezető kulturális intézményében, a Palais De Tokyo épületében, Párizs legemblematikusabb nevezetességétől, az Eiffel-toronytól csupán néhány percre található ez a luxusétterem. A kifinomult eleganciától áradó, lélegzetelállító, plüss belső terek még inkább feldobják a helyet, és minden designfüggő számára kötelező látnivaló.
A Joseph Dirand építész által tervezett Monsieur Bleu lélegzetelállító tereit drámaian magas mennyezeteinek, márvány, textúrázott és fémes felületeinek köszönheti, amelyek új életet lehelnek az art deco hagyományokba. Hatalmas, lágy színű függőlámpák lebegnek a fejed fölött, míg az arany árnyalatú fali lámpák – a térbe lógó monokróm műalkotásokkal megspékelve – meleg, barátságos aurát generálnak az egész étteremben. A Szajnára kilátást nyújtó, szuggesztív terasszal rendelkező étterem kint és bent is lenyűgöző.
Girafe
A Girafe a Monsieur Bleu-val fej fej mellett versenyez az Eiffel-toronyra nyíló legjobb kilátást nyújtó teraszok első helyezéséért, ez a csoda a párizsi design és gasztronómia másik nagyágyúja. A 6. kerületben, a Cité de l'Architecture szívében található, pazar, részletekre összpontosító belső tere a múlt század eleji francia élet varázsát idézi. Az 1930-as évekből kiindulva az építész, Joseph Dirand a projekt fő inspirálójaként semleges tónusokra, márvány hangsúlyokra, elképesztő függő világításokra és klasszikus elemekre – például monumentális oszlopokra támaszkodott –, hogy visszaadja a párizsi főváros 20. századi pompáját. Az étterem, amely egy egykor tehetős kurátor otthonában kapott helyet, most 100 vendégnek kínál helyet, és a friss tengeri herkentyűs finomságai messze híresek.
Európai újlakáspiac
Visszatérve a lakáspiacra, az új lakások helyi valutában számított árai 5 százalékot meghaladó mértékben Budapesten (+11,2%), Varsóban (+9,7%) és Oslóban (+7,2%) nőttek. Az Európai Unió fővárosai között a legnagyobb mértékben (-7,4%) Koppenhágában csökkentek az új lakások árai 2023-ban. London belvárosában ennél is nagyobb mértékben (-12,5%) csökkentek a lakásárak.
A használt lakások között egy igazi kincs ez a felújított, VII. kerületi, magasföldszinti, 40 négyzetméteres lakás.
2022-ben az Egyesült Királyságban tapasztalt 18,8%-os, illetve a Dániában tapasztalt 9,7%-os árcsökkenést követően, bár jóval kisebb mértékben, de tovább csökkentek a két országban az új építésű lakások árai. A vizsgált országok közül 2023-ban legnagyobb mértékben (-10,7%) Olaszországban csökkent egy új lakás ára. Az utóbbi évekhez hasonlóan a vizsgált országok közül továbbra is Ausztriában voltak a legdrágábbak az új lakások, itt négyzetméterenként 4 920 euró volt az átlagos fajlagos ár. Ausztriát követi Németország (4 700 euró), Franciaország (4 538 euró) és Hollandia (4 266 euró).
A kelet-közép-európai lakásárak dinamikus növekedésével csökkent az árszínvonalban tapasztalt korábbi jelentős különbség Európa fejlettebb régiói és a felzárkózó kelet-közép-európai országok között. Olaszországban már a használt lakások is olcsóbbak, mint a cseh, a szlovák és a lengyel használt lakások, mondta Kohári Gábor MRICS, a Deloitte Magyarország ingatlantanácsadási szakértője.
Mennyi ideig kell dolgoznunk egy lakás megvásárlásához?
Hogy a lakásárak milyen mértékben terhelik meg egy-egy ország állampolgárait, a Deloitte Property Index megvizsgálta, hogy az átlagos bruttó fizetést alapul véve hány évet kellett dolgozni egy átlagos, 70 négyzetméteres új építésű lakás megvásárlásához. A saját lakáshoz való hozzájutás feltételei az európai piacokon 2023-ban nem változtak jelentősen, Magyarország esetében például a 2023-as 10,2 év megegyezik a 2022-es értékkel. A saját lakás Csehországban a legkevésbé megfizethető, ott 13,3 évig kellett dolgozni a saját lakásért. Lengyelországban, Hollandiában, az Egyesült Királyságban és Szlovéniában az új lakás vásárlásához 6-8 éves bruttó fizetés szükséges, míg Romániában és Olaszországban már 5-6 év bruttó fizetésért hozzájuthatnak új otthonukhoz.
Borítókép: Shutterstock
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 169 969 ingatlanhirdetés között