Mielőtt valaki a falusi CSOK emelt összegén felbuzdulva elkezdene olyan telekről ábrándozni, ami nem biztos, hogy alkalmas az álomház felépítésére, érdemes végigvenni, mire kell figyelni telekvásárlásnál. Ha nem vagy elég szemfüles, több milliós foglalót bukhatsz el.
Falusi CSOK-kal kapcsolatban először is ne hagyd, hogy az eladói oldalról nyomást gyakoroljanak rád, és akkor se kapkodj, ha azzal riogatnak, hogy sorban állnak a komoly jelentkezők a telekért. Mielőtt lefoglalnál egy telket, mindenképp kérj fel egy ügyvédet, aki segít, hogy visszakaphasd a foglalót, amennyiben a terület a műszaki, technikai felmérés során nem megy át a telekbeépítettségi szűrőn.
Néhány adatot te magad is ellenőrizhetsz, kikérheted az illetékes hivataloktól - a Földhivataltól, önkormányzattól -, hogy kiderüljön, minden szabályos-e a telken, és lehet rá házat építeni, illetve olyan épületet tudsz rajta felépíteni, amire vágysz.
Top 10 tanács telekvásárláshoz
A telken már van egy szabálytalan épület, amit a hirdetésben nem említettek és a térképen sincs feltüntetve. Minden dokumentumot böngéssz végig alaposan!
Csodás környezetben kínálnak megvételre egy 480 négyzetméteres telket közvetlenül Mosonmagyaróvár szomszédságban. Falusi CSOK-ra például nem vehető fel támogatás a megvételére.
Előfordulhat, hogy a szomszéd telken van egy olyan épület, ami kizárja, hogy mi építkezz. Ez csak akkor derül ki, ha figyelmesen körbejárod a területet, akár többször is.
Milyen a közműcsatlakozás az területen? Be lehet kötni, amit szeretnél? Kérdezz meg szomszédokat a közművek állapotáról, az internet- és mobilhálózatról!
Csak akkor tudod meg, hogy a terület egyszerűen nem építési telek és nem használható, ha személyesen bemész az önkormányzathoz információkért.
Elbontottak, de nem maradéktalanul egy régi épületet a telken, és egy része ott maradt. Gyakori például, hogy romos vályogházak romjai ott maradtak: kérdezd meg, mennyibe kerülne kiásni és elszállíttatni a törmeléket!
Érdemes ellenőriztetni szakemberrel a talajvíz magasságát, ha puha, mocsoras a terület, akkor hatalmas plusz költségre számíthatsz az alapozás stabilizálása miatt.
Előfordul, hogy védett természeti területbe lóg be a telek, például úgy árulják, hogy erdő mellett vagy erdőben végződik. Hasonló bonyodalmakat okozhat, ha a jövőben feltárják a területet és védett régészeti emlékek vannak a föld alatt.
Mezőfalva is rajta van a 2024-től érvényes falusi CSOK-ra jogosult települések listáján, ahol ezt a telket kínálják megvételre.
Nézd meg, hol a telekhatár, mert lehet, hogy nem rendezettek a területen a telekhatárok. A telekhatárrendezés egy hosszadalmas eljárás, ami a vásárlást és a hitelezést is hónapokra lelassíthatja.
Járj utána az önkormányzatnál, milyen fejlesztések, építkezések várhatóak a közeljövőben a környéken! Olyan szempontból is érdemes ezt végiggondolni, hogy egy közeli zajos építkezés bár bosszantó, de növelheti a leendő telked értékét, rosszabb esetben pedig nemcsak lármás, még ronthat is az értékén.
A legfontosabb tanács: ha bármilyen furcsaságot, szabálytalanságot találsz a kinézett telken, illetve a papírjain, fordulj szakemberhez, és ha lehet, inkább áldozz arra néhány százezer forintot, hogy építészek, értékbecslők, ingatlantanácsadók, ügyvédek segítsenek a döntésben, akik nem az eladó érdekeit képviselik! Több millió forinttól eshetsz el, ha alkalmatlan telket vásárolsz, ezért inkább kérj telekbeépíthetőségi vizsgálatot, hogy ez ne történhessen meg!
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 154 664 ingatlanhirdetés között