Ha teljesen nyugodtan és balhémentesen akarunk hátradőlni új ideiglenes otthonunkban, kicsit érdemes időt szánni különböző kacifántosnak tűnő jogi szövegek értelmezésére. Esetleg zaklatni kicsit a jogász barátainkat.
A felvételi ponthatárok kihirdetése után a következő pár hétben több tízezren kerülnek először olyan helyzetbe, hogy elsőre szokatlan bérleti szerződésben, idegen emberek keresztkérdéseivel harcolva kell megállniuk a helyüket. Sokszor ez magánál az érettséginél is nehezebb, ugyanis a középiskola sok mindenre felkészít, de arra pont nem, hogy a fiatal felnőttek szerződéseket tudjanak értelmezni azon túlmenően is, hogy "mennyi havonta".
Először is fontos leszögezni: bármilyen felesleges nyűg és macera elsőre, mindenképp köss szerződést, és mindenképp mutasd meg egy jogásznak!
Ez a ferencvárosi kiadó lakás gyönyörű, a Ráday utcában található.
Bár a magyar helyzet általában nem túl rózsás albérlő szemszögből azt nézve, és a legtöbb esetben még a szerződés lejárta előtt is kidobhatnak úgy, hogy semmiféle kompenzációt nem kell érte fizetni, azért valamit így is segít. Ha van szerződésed, akkor azért egyik napról a másikra nem cserélhetik le a lakás zárját, nem mondhatják azt, hogy az odaszállított plazmatévéd és konzolod valójában a főbérlő plazmatévéje és konzolja, de például tisztázhatóvá válik az is, hogy ki fizeti ki az elromlott mosógépet.
Már az sem mindegy, hogy bérletről vagy albérletről beszélünk például: a köznyelvben persze minden albérlet, de jogilag nem ugyanarról beszélünk. Albérletről akkor beszélhetünk, amikor a lakás bérlője maga is bérbe adja másnak azt, amit ő maga is bérel. Főszabályként a bérelt dolgot a bérlő, a bérbeadó hozzájárulásával jogosult albérletbe adni. A lakások bérletére, albérletére vonatkozóan a Lakástörvény speciális rendelkezéseket tartalmaz. A lakás albérletbe adásáról ez a törvény azt mondja: "a bérlő a bérbeadó hozzájárulásával a lakást vagy annak egy részét albérletbe adhatja. Az albérleti díjban a felek szabadon állapodnak meg."
Tehát még az sem mindegy, kivel szerződsz: épp ezért fontos tisztázni, hogy az ember, akivel az albérletről tárgyalsz, egyáltalán jogosult-e a lakás kiadására. Erre ugyanis csak a tulajdonos vagy a haszonélvező jogosult, és bármennyire is csábítóbb lenne az egészet sokszor intéző fiatalabb gyerekekkel lepapírozni, ha védve akarsz maradni, ragaszkodj a valódi tulajdonos aláírásához.
Innen már csak a precizitáson múlik: az illetékes földhivataltól kikérheted az ingatlan tulajdoni lapját, mostanra az egész már online is intézhető. Ha ügyvédet bízol meg a papírmunkával, akkor nem kell aggódnod, mert neki kötelező ellenőrizni a tulajdoni lapot. Fontos, hogy ha magad intézed, figyelj a frissességre: sokéves adásvételi szerződés vagy határozat nem biztos, hogy az aktuális helyzetet írja le.
Ez a III. kerületi kétszobás kiadó lakás ideálisnak tűnik egyetemistáknak, 170 ezer forintért.
Ha a lakást bérlőtől veszel bérbe, vagyis albérleti szerződést kötnél, akkor mindenképpen kérd annak igazolását, hogy a
Ahogy korábban szó volt róla, érdemes pontosan rögzíteni a felelősségeket és feladatokat: ki adja fel a sárga csekket, kinek az ügye a mosógép.
Az igazi kakukktojás a közös költség szokott lenni: ez ugyanis sokszor tartalmazza a vízhasználati vagy szemétszállítási díjat, de sokszor például a társasház felújítási alapjába megy. Ez utóbbi esetben érdemes megkérdezni, hogy miért kellene neked a felújítási alapba pénzt tenni, amikor **a Lakástörvény szerint a bérbeadó köteles gondoskodni
Légy észnél, és bátran kötekedj, és rögzítsétek pontosan a bérlő kötelezettségeit.
Ha ezek megvannnak, már költözhetsz is!
De még kicsit lassíts le a nyitóbuli előtt: rögzítsd írásban a birtokbaadási állapotot, és a közüzemi órák állását! Ha mindennel megvagy, már tényleg nyugodtan hátra dőlhetsz, és készülhetsz a következő évek óráira az új otthonodban.
A zenga.hu az egyik legnagyobb és legdinamikusabban fejlődő hazai ingatlankereső portál, ahol eladó házak, lakások és kiadó ingatlanok is elérhetőek országszerte. A zenga.hu célja egy olyan egyedülálló otthonteremtési portál kialakítása, amely iparágakon átívelő megoldásokkal vezeti végig az ügyfeleket az ingatlaneladás, ingatlanvásárlás, bérbeadás és bérlés folyamatán, az új otthon gondolatának felmerülésétől az ingatlan keresésen át egészen a beköltözésig.
ingatlankereső portáleladó házaklakások és kiadó ingatlanokTaláld meg új otthonod 169 969 ingatlanhirdetés között